Emil Grama

Uniunea Artiştilor Plastici din România
Filiala Timişoara
Emil Grama
pictor
Versiunea în limba română The English language version






Membru titular al Uniunii Artiştilor Plastici din România, Filiala Timişoara.

Membru fondator al Fundaţiei pentru Cultură Universală "Noua Junime", Bucureşti.

Membru fondator al Fundaţiei "Saltimbanc" Timişoara.

CRONOLOGIE

1945 - Se naşte joi, 7 iunie într-o familie de intelectuali (tata medic chirurg, mama profesoară de limba franceză) in Târgovişte, judeţul Dâmboviţa şi creşte într-o atmosferă de iubire şi respect patriarhal, adorat (mai ales de mama lui) şi în acelaşi timp neînţeles.
1952-1956 - Urmează cursurile şcolii primare în oraşul natal.
1956-1963 - Elev la Liceul Teoretic "Ienăchiţă Vacărescu", Târgovişte.
1963-1967 - Student la Academia de Arte Bucureşti, având profesor pe Ion Sălişteanu şi Marin Predescu
1966 - Din 1966 începe activitatea expoziţională
"Salonul Anual al Studenţilor", Bucureşti.
1967 - Expoziţie de grup, Târgovişte.
1967-1968 - Profesor de desen şi caligrafie la Şcoala Generală Aninoasa, judeţul Dâmboviţa.
1968 - Expoziţie de grup, Târgovişte
- Salonul anual de pictură, Târgovişte
- Tabăra de creaţie, Homorod, judeţul Harghita.
1968-1973 - Instructor cu arta plastică arta populară, foto-cinematografie la Casa Creaţiei Populare, Dâmboviţa.
1969 - Expoziţie judeţenă de pictură şi grafică mică, Târgovişte
- Expoziţie personală de grafică, Târgovişte
- Tabăra de creaţie, Stefeşti, judeţul Prahova.
1970 - Expoziţie judeţenâ de pictură, Târgovişte
- Expoziţie "Mesaje dămboviţene în timp", Sala Dalles, Bucureşti
- Expoziţie personală de grafică şi grafică publicitară, Târgovişte
- Expoziţie colectivă pentru ajutorarea sinistraţilor, Târgovişte
- Bienala de pictură şi sculptură, Bucureşti
- Tabără de creaţie, Târgovişte.
1971 - Expoziţie judeţenă de pictură, Târgovişte
- Se căsătoreşte cu Măndiţa, solistă a Teatrului de Operetă, Bucureşti
- Tabăra de creaţie, Târgovişte.
1972 - Bienala de pictură şi sculptură, Bucureşti
- Tabăra de creaţie, Măgura, judeţul Buzău
1973 - 31 ianuarie se naşte prima fiică, Raluca
- Salonul naţional de caricatură, Bucureşti
- Expoziţie republicană de pictură, sculptură şi grafică a profesorilor de arte plastice, Bucureşti
- Tabără de artă plastică a artiştilor amatori din judeţul Dâmboviţa, Padina, instructor.
1973-1974 - Grafician, Universitatea Populară, Bucureşti.
1974 - Expoziţie judeţenă de pictură, Târgovişte
1974-1975 - Muzeograf, Muzeul de Artă Populară al R.S.R., Bucureşti.
1975 - Expoziţie judeţenă Târgovişte
- Expoziţie personală de pictură, Târgovişte.
1975-1976 - Muzeograf, Muzeul Judeţean Dâmboviţa.
1976 - Expoziţie de grup- pictură, Târgovişte.
- Salonul anual de artă, Târgovişte.
1976-1977 - Instructor, Casa de Cultură Municipală, Târgovişte.
1977 - Salonul anual de artă, Târgovişte
1977-1983 - Instructor cu arta plastică,arta populară, foto-cinematografie, Centrul de îndrumare a Creaţiei populare şi a Mişcării Artistice de Masă, judeţul Dâmboviţa.
1978 - Expoziţie personală de pictură, Piteşti
- Expoziţie de grup, Târgovişte.
1979 - Salonul anual de artă, Târgovişte
- Expoziţie de grup - grafică, Târgovişte
- Tabără de artă plastică a artiştilor amatori din judeţul Dâmboviţa, Scropoasa.
1980 - Premiul I pentru scenografia operetei "Ana Lugojana" de Filaret Barbu la Festivalul Cântarea României, faza naţională, Târgu Mureş.
1981 - Expoziţie jubiliară, Târgovişte
- Salonul anual de artă, Târgovişte
- Trienala internaţională de scenografie, Novi-Sad, Serbia
- Expoziţie personală de grafică, Sinaia
- Expoziţie, Festivalul naţional "Cântarea României", faza judeţeană, Târgovişte
- Expoziţie, Festivalul naţional "Cântarea României", faza interjudeţeană, Ploieşti
- Expoziţie, Festivalul naţional "Cântarea României", faza naţională, Bucureşti
- Premiul al II-lea pentru regie la Festivalul filmului documentar şi ştiinţific "Contemporania'81" (ediţia a VI-a) la filmul "Geavrelele", Târgovişte.
1982 - Expoziţie omagială, Târgovişte
- Expoziţie personală de afişe, Târgovişte
- Salonul anual de artă, Târgovişte
- Expoziţie personala de scenografie, Novi-Sad, Serbia
- Se căsătoreşte cu Marilena, solista a Operei Române din Timişoara
- Premiul I pentru regie la filmul de animaţie "Şotronul" la Festivalul poemelor cinematografice "Toamna la Voroneţ", Gura Humorului
- Premiul Special al juriului pentru scenografia Festivalului Internaţional de Romanţe "Crizantema de Aur", Târgovişte.
1983 - Expoziţie, Festivalul naţional "Cântarea României", faza judeţeană, Târgovişte
- Expoziţie, Festivalul naţional "Cântarea României", faza interjudeţeană, Târgovişte
- Expoziţie, Festivalul naţional "Cântarea României", faza naţională, Bucureşti.
1983-1985 - Asistent scenograf, Opera Română din Timişoara, secţia Estradă.
1984 - Salonul anual de arta, Timişoara
- 15 august, se naşte cea de-a doua fiică, Ruxandra
- Expoziţie personală de pictură, Târgovişte.
1985 - Expoziţie personală - peisaje, Târgovişte
- Expoziţie personală - peisaje, Timişoara
- Trienala de scenografie, Bucureşti
- Premiul I pentru scenografia spectacolului "Casandra" de J.K.Cherryh la Festivalul Helion'85, Timişoara
- Îi apare albumul de artă "Artă plastică de amatori în judeţul Dâmboviţa" sub auspiciul Centrului Judeţean de îndrumare a Creaţiei populare şi a mişcării artistice de masă, Târgovişte
1985-1987 - Grafician, Opera Română, Timişoara.
1986 - Expoziţie colectivă de scenografie "40 de ani de Operă", Timişoara
- Premiul al II-lea pentru regia filmului satiric "Pilule igienice", la Festivalul-concurs "FO-DI-FI", Buziaş.
1987 - Salonul anual de artă, Timişoara.
1987-1990 - Pictor, Opera Română, Timişoara
1988 - Expoziţie personală de pictură, Târgovişte
- Expoziţie personala de pictură, Timişoara
- Salonul anual de artă, Timişoara
1989 - Expoziţie colectivă "Timişoara la Arad"
- Expoziţie personală de scenografie, Târgovişte
- Expoziţie personală de scenografie, Piteşti
- Expoziţie personală de scenografie, Timişoara
- Premiul I pentru ilustraţie de carte pentru copii cu "Poveşti şi povestiri" de Ion Creangă, Editura Facla, 1989, la "Salonul de Carte", Cluj - Napoca.
1990-1991 - Designer, Camera de Comerţ şi Industrie Timişoara.
1991 - Expoziţie "Revoluţia română", Sala Dalles, Bucureşti
1991-1996 - Grafician, Editura de Vest (fostă Facla), Timişoara.
1992 - Salonul bănăţean "Pro Arte", Timişoara
- Expoziţie de scenografie, Emil Grama-Dumitru Popescu, Timişoara
- Premiul Special al juriului pentru coperta de carte cu "Ghilotina de scrum" de Vladimir Tismăneanu, Editura de Vest, 1992, la "Salonul de Carte", Viena.
1993 - Expoziţie personală de grafică de carte, Timişoara
- Salonul anual de artă, Timişoara.
1994 - Salonul anual de artă, Timişoara
1995 - Expoziţie personala de pictură Timişoara
- Salonul bănăţean "Pro Arte", Timişoara
1996-2003 - Pictor scenograf, Teatrul Maghiar de Stat "Csiky Gergely", Timişoara
1997 - Salonul anual bănăţean "Pro Arte", Timişoara
- I se acordă Diploma de Excelenţă la Festivalului Internaţional de Romanţe "Crizantema de Aur", Târgovişte
- Tabăra internaţională de pictură, Tinnesz, Ungaria
1998 - Salonul anual bănăţean "Pro Arte", Timişoara
1999 - Expoziţie personală de grafică, Timişoara
- Salonul anual bănăţean "Pro Arte", Timişoara
2000 - 20 decembrie, se naşte primul nepot
- Expoziţie personală de pictură, Arad
- Salonul anual bănăţean "Pro Arte", Timişoara
- Tabăra de creaţie, Jupăneşti, judeţul Timiş
- Apare cartea de eseuri, cronici plastice şi interviuri "Insomnii de artist", Editura Augusta, Timişoara
2001 - Expoziţie personală de grafică, Timişoara
- Salonul anual bănăţean "Pro Arte", Timişoara
- Tabăra de creaţie, Szeged, Ungaria
2002 - Salonul anual bănăţean "Pro Arte", Timişoara
- Tabăra de creaţie, Jupâneşti, judeţul Timiş
2003 - Salonul anual bănăţean "Pro Arte", Timişoara
- Tabăra de creaţie, Jupâneşti, judeţul Timiş
- Apare "Elixirul verde", poezii, Editura Mirton, Timişoara
2003-2007 - Pictor scenograf, Teatrul pentru Copii şi Tineri "Merlin", Timişoara
2004 - Salonul anual bănăţean "Pro Arte", Timişoara
2005 - 17 august, se naşte al doilea nepot, Tudor, fiul Ralucăi
- Salonul anual bănăţean .Pro Arte", Timişoara
- Expoziţie colectivă de pictură, Reşiţa
- Expoziţie personală de pictură, Galeria "Est-Vest" a Institutului Cultural Român, New-York, S.U.A.
- Tabăra de creaţie, Pojejena, judeţul Caraş-Severin
- Expoziţie personală de pictură, Timişoara
2006 - Expoziţie colectivă de pictură, Reşiţa
- Expoziţie personală de pictură, Muzeul de Artă, Bellevue-Seattle, USA
- Tabăra de creaţie, Pojejena, judeţul Caraş-Severin
- Apare volumul de poezie bilingv (român-englez) "Iubirea la timpul trecător" ("Time in Love"), Editura Eurostampa, Timişoara
2007 - Salonul anual de artă, Timişoara
- Tabăra de creaţie, Pojejena, judeţul Caraş-Severîn
2008 - Salonul anual de artă, Timişoara
- Expoziţie colectivă de pictură, Reşiţa
2009 - Expoziţie personală de pictură, Timişoara
- Expoziţie tematică "Astrele- spaţiul cosmic şi artele vizuale", Timişoara
- Tabăra naţională "Şcoala de vacanţă Freinet"- animator atelier Exprimare plastică, Chevereş, judeţul Timiş
- Tabăra de prevenire a delincventei juvenile, coordonator atelier "Portret robot", Chevereş, judeţul Timiş
- Apare volumul de versuri "Mânie cu flori de păpădie în fereastră de zgârie-nori", Editura Eurostampa, Timişoara
- Salonul Anual de Artă, Timişoara.

TEATRU

  • "Oaia mea berbec era" de Ion Coca.
  • "O noapte furtunoasă" de I.L. Caragiale.
  • "Cassandra" de J.C. Cherrih.
  • "Alibi" de Ion Băieşu.
  • "Diacul" de Ion Vasiliu.
  • "Lecţia de zbor" de Mihai Ispirescu.
  • "Arta dialogului" de Tudor Popescu.
  • "Furtună în munţi" de Kiss Láslò şi Kovats Desző.
  • "Coliba îndrăgostitilor" de V. Stoenescu.
  • "Sonata Fantomelor" de August Strindberg.
  • "Schiţe" de I.L. Caragiale.
  • "Regele Burebista" de M. Alexandrescu.
  • "Martirii" de Constantin Manolescu.
  • "Cocorii Sufletului nostru" de Tudor Popescu.
  • "Cneazul Igor" de Al. Borodin.
  • "Serenada din trecut" de Mircea Dem. Rădulescu.
  • "Păcală" (farsă cu măşti) de Ion Lucian şi Virgil Puicea.
  • "O casă onorabilă" de Horia Lovinescu.
  • "Povestea vorbei" după Anton Pann.
  • "Spitalul special" de Iosif Naghiu.
  • "Vedere de pe pod" de Arthur Miller.
  • "Evangheliştii" de Alina Mungiu.
  • "Ctitorul" de Kòs Karoly.
  • "Eternitate locală" de Eugen Seceleanu.
  • "În largul Mării" de S. Mrožek.
  • "Strip-Tease" de S. Mrožek.
  • "Se caută un Othello" de Ken Ludwig.
  • "Evanghelia după Toma" de Radu Macrinici.
  • "Piscina" de Ion Jurca Rovina.
  • "Râzi, nebunule, şi pentru mine" de Ion Jurca Rovina.
  • "Vrăjitorul din Oz" de L. Frank Baum.
  • "Singurătatea lanurilor de bumbac" de Bernard Marie Koltàs.
  • "Gaiţele" de Al. Kiriţescu.
  • "Jocul de-a gelozia" de Louis Verneuil.
  • "Cuadratura cercului" de V.P. Kataev.
  • "Iona" de Marin Sorescu.
  • "Zidarul" de Dan Tărchilă.
  • "O noapte...pierdută" adaptare de Diogene Bihoi după I.L. Caragiale.
  • "Camera obscură" de Petru Ilieşu.
  • "Plasa de pescuit" de Petru Ilieşu & Grup "H".

OPERĂ, OPERETĂ, MUSIC HALL

  • "Paiaţe" de Leoncavallo
  • "Gianni Schichi" de Puccini
  • "Othello" de Verdi
  • "Orlando" de G.Fr. Händel
  • "Spectacol comemorativ-G.Fr. Händel"
  • "Ana lugojana" de Filaret Barbu
  • "Irezistibilul" de Csiky Gergely
  • "Bărbierul din...Brăila" de Diogene Bihoi
  • "Helló, újra kabaré" de Fall Ilona
  • 15 ediţii consecutiv- scenografia festivalului internaţional de romanţe "Crizantema de aur", Târgovişte.

TEATRU PENTRU COPII ŞI TINERI

  • "Cartea cu Apolodor" de Gellu Naum.
  • "Fluieraşul de argint" de Szilagyi Dezső.
  • "Vizita" de de I.L. Caragiale- adaptare de Horia Davidescu.
  • "Trei poveşti româneşti" de Mihai Ispirescu.
  • "Rază de soare" de Ion Vasiliu.
  • "Fram, ursul polar" adaptare de Adela Moldovan după Cezar Petrescu.
  • "Vasilache la ţară" de Nella Stroescu şi Ana Predescu.
  • "Rochiţa cu figuri" de Viorica Filipoiu.
  • "Peticică şi omul de zăpadă" de Constantin Ştefănescu după V. Suteev.
  • "Inimă de luptător" de Bogdan Tudor Pelerin.
  • "Cei doi purceluşi" de Ion Popescu.
  • "Cartea junglei" dramatizare de Horia Dan Ionescu.
  • "Puiul" adaptare de Diogene Bihoi după I.Al. Brătescu-Voineşti.
  • "Năzdrăveniile lui Nică" adaptare de Ion Jurca Rovina după Ion Creangă.
  • "Biroul detectivilor particulari" de Raduszewsky.
  • "Fata babei şi a moşneagului" de Ion Creangă.
  • "Păcală" de Ion Creangă.

PROIECTE DE SCENOGRAFIE ÎN REGIA LUI:

  • Mihai Dimiu, Ion Lucian, Alexa Visarion, Ion Moisescu, Octav Enig ărescu, Sergiu Ionescu, Bogdan Ulmu, Constantin Codrescu, Ion Vasiliu, George Corneanu, Constantin Manolescu, Diogene V. Bihoi, Ion Coca, Florin Ionescu, Anca ColŢeanu, Ion Popescu (Republica Moldova), Bernd von Bömches (Germania), Ionuţ Toţu Anghelescu, Alecu Reus, Luminiţa Stoianovici, Horia Dan Ionescu, Bogdan Tudor Pelerin, Vasile Chiriuc, Gheorghe Stana, Stefan Sasu, Damian Oancea, Árkosy Árpád, Bal Jòzsef, Meczner János, Merő Bela (Ungaria), Szász Enikő, Tóth Tünde, Matházi András, Alina Hiristea, Horia Davidescu.

Contact: Timişoara - România
Mobil: +40 (0)740014054
Web page: http://uapt.cjtimis.ro/membri/egrama

Galeria virtuală a membrilor Uniunii Artiştilor Plastici din România - Filiala Timişoara   artistul precedent    artistul urmator



  Copyright © 2010
Uniunea Artiştilor Plastici din România - Filiala Timişoara

Uniunea Artistilor Plastici din Romania - Filiala Timisoara
  UAPT
Cutie de scrisori
uapt@clicknet.ro
  Copyright © 2010
Uniunea Artiştilor Plastici din România - Filiala Timişoara

Uniunea Artistilor Plastici din Romania - Filiala Timisoara