Georgeta Medinski

Uniunea Artiştilor Plastici din România
Filiala Timişoara
Georgeta Medinski
pictor şi scenograf
Versiunea în limba română The English language version



Născută la 23 noiembrie 1954, în Sânnicolaul Mare, judeţul Timiş.

Studii: Facultatea de Arte Plastice Timişoara, 1976.

Membră a Uniunii Artiştilor Plastici din România.

Expoziţii personale în ţară şi străinătate: 1991 Galeria Helios, Timişoara; 1992 "Secvenţe", Teatrul Naţional Timişoara; 1992 Tirol, Austria; 1993 Secţia de Artă a Bibliotecii Judeţene Timiş; 1995 "Secvenţe 2", Teatrul Naţional Timişoara; 1997 Galeria Dure, Timişoara, 2003 Galeria Carola S Timişoara.

Expoziţii de grup sau colective în ţară şi străinătate: 1978 Expoziţia "Art Grup '76" Craina; 1987 Expoziţia "Atelier 35" Helios, Timişoara; 1987 Salonul Anual de Artă Timişoara; 1988 Expoziţia Tineretului, Baia Mare; 1988 Anuala de Grafică "Dalles" Bucureşti; 1988 Salonul Anual de Artă Timişoara; 1989 Anuala de Grafică "Dalles" Bucureşti; 1989 Salonul Anual de Artă Timişoara; 1990 Salonul Anual de Artă Timişoara; 1991 Salonul "17 Decembrie 1989" Timişoara; 1991-2006 Salonul Anual de Artă Timişoara; 1995 Expoziţie de grup "Pro Latina"; 1996 Expoziţie de grup Galeria Helios, Timişoara; 1996 Vertiskos-Grecia; 1996 Enebak-Norvegia; 1996 Lisabona-Portugalia; 1997 Oslo, Enebak, Sandvika, Bergen, Moirana, Stein-Kier, Namsis-Norvegia; 1997 Salonul Naţional de Artă-Reşiţa; 1998 Copenhaga-Danemarca; 1998 Tonsberg, Drobak, Oslo-Norvegia; 1998 Viena-Austria; 1999 Springfield-Missouri-SUA; 2002 Expoziţie de grup "Ipostaze ale imaginii între construcţie şi deconstrucţie" Galeria Helios, Timişoara; 2005 Expoziţie de grup la CJT- Călacea; 2006 Scena şi artele vizuale-Timişoara.

Scenografie pentru spectacolele:
1996  "Văzătorule, nu fi un melc" de Matei Vişniec, regia Mihaela Lichiardopol
1996  "Regele Lear" de William Shakespeare, regia Ioan Ieremia
1996  "Cu uşile închise" de J. P. Sartre, regia Mihaela Lichiardopol
1997  "Păpuşarii cehi" de D. R. Popescu, regia Ioan Ieremia
1997  "Cu uşile închise" de J. P. Sartre, regia Alexandra Gandi
1997  "Irozii" de Cătălin Naum, regia Cătălin Naum
1997  "Capul de răţoi" de George Ciprian, regia Ion-Ardeal Ieremia
1997  "Năpasta" de I. L. Caragiale, regia Ion-Ardeal Ieremia
1998  "Artă" de Yasmina Reza, regia Alexandra Gandi
1998  "Invective" după Paul Verlaine, regia Ion-Ardeal Ieremia
1998  "Despre sexul femeii ca un câmp de luptă în războiul din Bosnia de Matei Vişniec, regia Ion-Ardeal Ieremia
1998  "Ulcioare de poet" după Damian Ureche, regia Horia Ionescu
1998  "3+3", spectacol-coupé, regia Damian Oancea
1998  "Madame de Sade" de Yukio Mishima, regia Philip Boulay - Franţa
1999  "Don Quijote" de Mihail Bulgakov, regia Mihaela Murgu
1999  "Insula" de Simona Gonella, regia Simona Gonella - Italia
1999  "Violetul marelui plecat" după George Bacovia, regia Mircea Belu
2000  "O zi din viaţa lui Robinson Crusoe" de Ovidiu Moldovan, regia Luminiţa Stoianovici
2000  "Lumea-i cum este şi ca dânsa suntem noi" după Mihai Eminescu, regia Mihaela Murgu
2000  "Patima roşie" de Mihail Sorbul, regia Ion-Ardeal Ieremia
2000  "Hoţi inofensivi" de Dario Fo, regia Alexandra Gandi
2000  "Napoleon era fată" de Sică Alexandrescu, regia Mihaela Murgu şi Horia Ionescu
2000  "Pentru ce am murit" de Xie Min, regia Ion-Ardeal Ieremia
2000  "Revoluţia oarbă" de Leonid M. Arcade, regia Alexa Visarion
2001  "Pastramă-Trufanda" după I. L. Caragiale, regia Ion-Ardeal Ieremia
2001  "Dorurile dor" spectacol de poezie, regia Mircea Belu
2001  "Nu departe de Yggdrasill" de Paul Miron, regia Mihaela Lichiardopol
2001  "Schimbul" de Paul Claudel, regia Alexandra Gandi
2001  "La hogină", spectacol în grai bănăţean, regia Mihaela Lichiardopol
2001  "Visul unei nopţi de vară" de William Shakespeare, regia Sanda Manu
2001  "Larry Thompson, tragedia unei tinereţi" de Dušan Kovačević, regia Ioan Ieremia
2001  "Mirabilul pom Equiam" după Paul Miron, regia Traian Penciuc
2001  "Veşnic tânăr Eminescu", regia Ion-Ardeal Ieremia
2001  "Diatriba de amor" de G. G. Marquez, regia Alexandra Gandi
2001  "Stăpânul stepei fără de hotar" după Nikolaus Lenau, regia Ion-Ardeal Ieremia
2001  "Stele pe cerul dimineţii" de Aleksandr Galin, regia Aurora Simionică
2002  "El Amor", spectacol de balet, coregrafia Francisc Valkay
2002  "Cabaret", regia Alexandra Gandi
2002  "D-ale carnavalului cu scene din Conul Leonida faţă cu reacţiunea" de I. L. Caragiale, regia Ioan Ieremia
2002  "Eu când vreau să fluier, fluier" de Andreea Vălean, regia Mihaela Lichiardopol
2002  "Divanul persian" după Mihail Sadoveanu, regia Cezar Ghioca
2003  "Căsătoria" de N.V. Gogol, regia Ioan Ieremia (TNT)
2003  "Maria Stuart de Fr. Schiller", regia Alexandra Gandi (TGST)
2003  "Puterea obişnuinţei" de Thomas Bernhard, regia Ulf Duckelmmann, Austria (TNT)
2003  "Tandreţe şi abjecţie" de T. Mazilu, regia Ioan Ieremia (TNT)
2003  "De la Gershwin la Sting", Filarmonica Banatul/Bega Blues Band
2003  "De vorbă cu Eminescu", TNT/Filarmonica Banatul
2003  "Bellida" de Gustaf Francies de Pauw, regia Frans Meewis, Olanda (Opera Română Timişoara)
2004  "Scaunele" de Eugen Ionescu, regia Ioan Ieremia (TNT)
2004  "Medeea" de Euripide, regia Ioan Ieremia Ardeal (TNT)
2004  "Prestige" Slim Fashion, TNT/European Tabaco
2004  "Purim 2004", TNT/Casa Adam Muller Guttenbrun
2004  "A fost odată" regia şi coregrafia Rodica Murgu, Ilie Filip
2005 "Cervus Divinus" de Ion Druţă, regia Ioan Ieremia ( TNT)
2005  "Liliacul" de Johan Strauss, Opera Română Timişoara (costume)
2005  "Tukorduett" adaptare după Elisabeta I de Paul Foster, regia Vadas Laszlo, Teatrul de Stat Csiky Gergely Timişoara
2005  "Ţara Surâsului" de F. Lehar, regia Frans Meewis (Olanda), ORT
2005  "Purim 2005", Comunitatea Evreiască Timiş
2005  "Sf. Sava", Comunitatea Sârbească Timiş
2005  "Eminescu" regia Vladimir Jurăscu, TNT
2005  "We can dance" regia Mihaela Lichiardopol, TNT
2005  "Mireasa din Messina" de Friedrich Schiller, regia Bernd Guhr (Leipzig), Teatrul German de Stat Timişoara
2005  "Bal mascat" de Giuseppe Verdi, regia Frans Meewis (Olanda) , Opera Română Timişoara (costume)
2005  "Absolventul" de Terry Johnson, regia Mihaela Lichiardopol, TNT

Premii şi distincţii
1996  Premiul pentru scenografie la Festivalul Internaţional "Autor '96" pentru spectacolul "Văzătorule, nu fi un melc" de Matei Vişniec.
2004  Premiul pentru scenografie a Uniunii Artiştilor Plastici din România.
2004  Ordinul Meritul Cultural în grad de Cavaler, Categoria D- "Arta spectacolului".
2005  Titlul de Societar de onoare al Teatrului Naţional "Mihai Eminescu" Timişoara.

Tabere de creaţie: Gărâna (1995-1996), Trei Ape (1997), Vertiskos, Grecia (1996), Brebu-Nou (1998, 2001, 2002), Băile Călacea ( 2005).

Alte forme de activitate: 1993 ilustraţie de carte, coperta "Tăcerile unui actor" de M. Belu; 1994 coperta "Poeme" de Roseanu Runte; 1994 coperta Colecţiei "Prozatori Români de Azi", editura Hestia; 1994 coperta cărţii "Desfrâu" de Ion Corlan; 2005 coperta cărţii "Poeme" de Mircea Belu la Editura Marineasa.

Lucrări în colecţii de stat şi private: Germania, Grecia, Elveţia, Norvegia, Italia, Iugoslavia, Austria, Portugalia, Ungaria, Belgia, Olanda, India, Franţa, SUA, Australia, Irlanda.

Adresă:
str. Orşova nr. 28, sc. B, ap. 4
300634 Timişoara - România
Telefon: +40 (0)356 408136 (acasă), +40 (0)256 201288 (serviciu)
Mobil: 074 5671464
E-mail: geta_medinschi@yahoo.com

Atelier:
Str. Patriarh Miron Cristea (Asăneşti) nr. 1
300029 Timişoara - România
Mobil: 074 5671464

Galeria virtuală a membrilor Uniunii Artiştilor Plastici din România - Filiala Timişoara   artistul precedent    artistul urmator



  Copyright © 2007
Uniunea Artiştilor Plastici din România - Filiala Timişoara

Uniunea Artistilor Plastici din Romania - Filiala Timisoara
  UAPT
Cutie de scrisori
uapt@clicknet.ro
  Copyright © 2007
Uniunea Artiştilor Plastici din România - Filiala Timişoara

Uniunea Artistilor Plastici din Romania - Filiala Timisoara