|
Născută la 15 septembrie 1947, Baia / Suceava.
Studii:
- Absolventă a Institutului de Atre Plastice "Ioan Andreescu" Cluj-Napoca (1968-1974);
- Bursă de studii Roma, Italia 1985.
Ocupaţia actuală: profesor universitar doctor la Facultatea de Arte, Universitatea de Vest Timişoara.
Membră a Uniunii Artiştilor Plastici din România.
Diplomă de excelenţă acordată de Primăria Municipilului Timişoara.
Expoziţii personale: (selecţie)
- 1976 Iaşi, RO - Galeria "Cupola"
- 1979 Craiova RO - Muzeul de Artă
- 1980 Bucureşti RO - Galeria "Galateea"
- 1983 Bucureşti RO - Galeria "Eforie"
- 1985 Roma Italia - Academia din România
- 1987, 1990, 1993, 2003 Timişoara RO - Galeria "Helios"
- 1989, 1994 Lugoj RO - Galena "Pro Arte"
- 1990 Modling, Austria - "Gewrbesaal"
- 1991 Arad RO - Galeria "Arta"
- 1995 Wassenaar, Olanda
- City Hali Gallery - 1995 Utrecht, Olanda - "Catch" Gallery
- 1998 Timişoara RO - Muzeul de Artă
- 1998 Sharj'ah UAE - Muzeul de Artă
- 1998 Bucureşti RO - institutul Francez
- 1999 Csongrad, Ungaria - "Varosi" gallery
- 2001 Timişoara RO - Muzeul de Artă
- 2001 Dej RO - Galena Trezia"
- 2003 Tg. Mureş RO - Palatul Culturii
- 2003 Bistriţa-Năsaud RO - Muzeul de Artă
- 2003 Budapesta, Ungaria - "Galeria IX"
Bienale şi trienale Internaţionale: (selecţie)
- 1980, 1982, 1984, 1986, 1988, 2000 bienala de gravură în lemn - Banska- Bistica, Cehoslovacia
- 1984 trienale de gravură - Freiburg, Germania
- 1985, 1990 Trienala de gravură în lemn "Xilon 9", "Xilon 11"- Winterhur, Elveţia
- 1986, 1991, 2000 Trienala de gravură - Cracovia, Polonia
- 1989 Bienala de gravură - Bharat-Bhawan, India
- 1991, 1994 Trienala de artă - Majdanek, Polonia
- 1991, 1994, 2000 Trienala de gravură mică - Chramalieres, Franţa
- 1992 Trienala de desen - Wroclav, Polonia
- 1992, 2000 Bienala de artă contemporană a ţărilor francofone - Paris, Franţa
- 1993, 1997 Bienala de gravură - Varna, Bulgaria
- 1993 Bienala de gravură "Biella"- Torino, Italia
- 1993 Bienala de gravură - Maastricht, olanda
- 1994, 1996, 1998 Bienala de gravură - Belgrad Iugoslavia
- 1994, 2000 Expoziţia mondială a laureaţilor - Katowice, Polonia
- 1994 Bienala de pastel - Sant-Quentin, Franţa
- 1995, 1997 Expoziţia de gravură - Yokohama, Japonia
- 1995 Trienala de gravură - Ljublijana, Slovenia
- 1996 Trienala de gravură - Kochi, Japonia
- 1996, 1998, 2000 Bienala "Ibiza Graphic" - Ibiza, Spania
- 1996 Bienala de gravură - Seoul, koreea
- 1996, 1998 Bienala de gravură - Caixa-ourense, Spania
- 1997, 1999 Bienala de Artă - Sharjah, UAE
- 1998 Bienala de gravură - Miskolc, Ungaria
- 1998 Expoziţia de gravură - Beijing, China
- 1998 Festivalul de gravură - Ljublijana, Slovenia
- 1998 trienala de gravură - Tokio, japonia
- 1998 Expoziţia de gravură Contemporana - Kuala-Lumpur, Malaysia
- 2000 Bienala de gravură contemporana - Trois-Rivieres, Quebec, Canada
- 2000 Bienala de gravură în lemn - Jelenia gora, Polonia
- 2000 Trienala de gravură - Kairo, Egipt
- 2000 Bienala de gravură - Qingdao, China
- 2001 Expoziţia mondială a laureaţilor - Torun, Polonia
- 2000, 2003 Bienala de miniatură Gornji Milanovac, Serbia şi Montenegro
- 2003 Bienala de gravură - Beijing, China
- 2003 Bienala de grafică - Gyor, Ungaria
- 2003 Bienala de gravură experimentală - Timişoara Ro
- 2003 Bienala de gravură Saint-Maur, Franţa
- 2003 Bienala de satiră şi umor în artă, - Gabrovo, Bulgaria
- 2003 Bienala de gravură Sava Uzice, iugoslavia
- 2003 Bienala de gravură mică - Ostrow - Wielkoposki, Polonia
- 1994, 2003 Bienala de gravură - Bitola, Macedonia
Premii: (selecţii)
- Premiul Tineretului-Expoziţia republicană a tineretului, Cluj RO 1976;
- Marele Premiu "Voroneţiana", Suceava RO, 1980;
- Premiul "Ex-Equo"-Bienala de gravură în lemn banska-Bistrica, Cehoslovacia 1982;
- Premiul II "Saloanele Moldovei", Bacău RO 1991;
- Premiul I Bienala Internaţională de Artă contemporană a ţărilor francofone Paris, Franţa 1992;
- Diplomă de onoare pentru distinse merite academice - Academia de Arte Vizuale, Cluj RO 1997;
- Premiul II Bienala de gravură Maastrich, Olanda 1993;
- Premiul I Bienala Internaţională de Artă Sharjah UAE 1997;
- Medalia de argint Expoziţia Internaţională de gravură, Beijing, China 1998;
- Premiul "Catul Bogdan" Bienala internaţională de desen, Arad RO 1998, 2000;
- Premiul Uniunii Artiştilor Plastici din România 1999;
- Premiul Asociaţiei Artiştilor din Boemia de Sud la "Intersalon AJV 2000" Ceke Budejovice, Republica Cehă 2000;
- Ordinul Naţional "Pentru Merit" în grad de "Cavaler" pentru realizări artistice şi promovarea culturii 2000;
- Premiul I Bienala internaţională de artă miniaturală Gornji Milanovac, Serbia şi Muntenegro 2003;
- Premiul de excelenţă Bienala internaţională de gravură Beijing, China 2003;
- Bursă ICR "Constantin Brancusi", Paris, Franţa 2006.
Expoziţii de grup: (selecţii)
- 1983 "Imagini contemporane" - Muzeul de Artă, Craiova RO
- 1985 Pictură, sculptură, grafică - Universitate, Viena Austria
- 1991 "Stare fără titlu" - Galeria Helios, Timişoara RO - 1991 "Carte - obiect" - Muzeul colecţiilor, Bucureşti RO
- 1992 "Pământul" - instalaţii, obiect, acţiuni- Muzeul de Artă, Timişoara RO
- 1992 "Transparenţa" - Galeria Podul, Bucureşti RO
- 1993 "Culoare, apă şi lumină" - Galena de Artă, Oradea RO
- 1993 "însemnări pentru o nostalgie - Bucovina 1918-1993" - Muzeul de Artă, Timişoara RO
- 1994 "Zona Europa de Est" - Festival internaţional de performance, Timişoara RO
- 1994 "Semne şi urme" - Lanslshut, Germania
- 1994 "Orient-occident" - Muzeul de Artă, Timişoara RO
- 1995 Pictură, sculptură, grafică - Galeria Zech, Ingolstadt, Germania
- 1995 "Tristan-Tzara-Avangarda" - Galeria "Arta", Bacău RO
- 1995 "Carte-obiect" - Mogoşoaia, Bucureşti RO
- 1995 "Repere contemporane" - Bucureşti RO
- 1995 Expoziţie de grup - Haga, Olanda
- 1996 "Interferenţe şi prospecţiuni în arta românească" - Teatrul Naţional, Bucureşti RO
- 1997 "Sacralitatea X 7 arte" - Sala Parlamentului, Bucureşti RO
- 1998 "Culoare şi timp" - Muzeul de Artă, Shariah, UAE
- 1998 "Premiile UAP'98" - World Trade Center, Bucureşti RO
- 1999 "Grafică românească" - Academia di România, Roma, Italia
- 1999 "Sacru în artă" - Sala Parlamentului, Bucureşti RO
- 1999 "Plein-Air" - Csongrad şi Szeged, Ungaria
- 2000 "Lumină intensă - efemerul în artă", Bucureşti RO
- 2001 "Trans aqua" - Galeria municipală. Sofia, Bulgaria
- 2001 "Plein-Air" - Kontias, insula Lemnos, Grecia
- 2001 "Icoană-imagine" ("Artă şi sacralitate") - Galena Cupola, Iaşi RO
- 2001 "Autoportretul în arta contemporană românească" - Muzeul de Artă, Timişoara RO
- 2002 "Remember - femei creatoare la Marea Mediterană şi Marea Neagra" - Teatrul Naţional Bucureşti RO
- 2001 "Starejertfă şi suferinţă" - Muzeul Satului, Bucureşti RO
- 2002 "Cartea ca obiect de artă" - Galeria Triade, Timişoara RO
- 2003 "Nacht" - Langenau, Germania
- 2003 "Plein-Air" - Csongrad şi Szeged, Ungaria
- 2003 "Artişti din Timişoara" - Budapesta, Ungaria
Alte pagini Web:
- http://geocentral.net/suzana
Contact:
Timişoara - România
Telefon: +40 (0)256 208032
Mobil: +40 (0)74 1482815
E-mail: fantanariu@yahoo.com
web: uapt.cjtimis.ro/membri/sfantanariu
http://geocentral.net/suzana
|