Uniunea Artiştilor Plastici din România - Filiala Timişoara

Salonului Artelor Vizuale- ediţia a 89-a din 2019
14 decembrie 2019 - 12 februarie 2020
Muzeul de Artă Timişoara- Piața Unirii nr.1,

Lucrări expuse- Artiștii sunt în ordine alfabetică
(Photo by Gian Pietro Serra, Designed by Virgiliu Streian)


Nominalizare pentru premiere
Victor Acatrinei
Răspândire
(2019)
Dacian Andoni
Grisaille
(2019)
Diana Andreescu
Sunet
(2019)
Daniel Apostu Teodorescu
Echilibru perfect
(2019)
Rodica Banciu Regep
Ritmurile câmpiei
(2019)
Eugen Barzu
Îngerul copilariei
(2019)
Virginia Baz Baroiu
Înfățișarea iernii
(2019)
Veronica Natalia Bica
Sunet
(2019)
Călin Beloescu
Western
(2019)
Marina Bejan
Carillon enescian - studiu
(2019)
Viorica Bocioc
Bucuria florii
(2019)
porțelan + pigmenți ceramici
55 x 55 x 12 cm
Costin Brăteanu
Compoziție
(2019)


Nominalizare pentru premiere
Lelia Floarea Brînda
Introspecție
(2019)
Gresie arsă la 1150 grade
25x15 cm
Constantin Catargiu
Fereastră efigie II
(2019)
Dana Catona
August
(2019)
Gheorghina Călugar Vidac
În căutarea echilibrului
(2019)
Ciprian Chirileanu
The sound of the forest-allegro brillante
(2019)
Daniela Constantin
Alb, Gri, Negru
(2019)
Vlad Corban
Vestitorul
(2019)
Elena Cosmescu
Transfigurare
(2019)
Viorel Cosor
Alb-Negru
(2019)
Ana-Maria Cuteanu
Cheia
(2019)
Cristina Daju
Life
(2019)
Spray, led pe pânză
100 x 90 cm
Anca Demenescu
Imersiune
(2019)


Nominalizare pentru premiere
Eugenia Dragoi-Banciu
Caligrafie inspirată de melodia ”Mad about you"
interpretată de Hooverphonic

(2019)
Sorin Dragoi
Albastru
(2019)
Endre Farkas
Stairway to heaven
(2019)
tablă de oțel sudată
26L/21l/41î cm
Suzana Fântanariu
Corp insemnat I - II
(2019)
Constantin Flondor
Cer-Cernere
(2019)
Mihaela Furdea
Fotosinteză
(2019)
Petru Galiș
Studiu asupra muncii grădinarului nr. 7 (taraboanța)
(2019)
Ion Gherman
Reflexie digitală
(2019)
Victor Gingiu
Our love to admire
(2019)
Petru Tiberiu Giucă
Întoarcerea lui Arhi Angelo
(2019)
Constantin Grangure
Mimesis
(2019)
Gloria Grati
Gaudium
(2019)
Cristian Graure
Memory field
(2019)
Tatiana-Diana Harja
Lumina străpungând întunericul
(2019)
Alfred-Gavril Iancu
Studiu
(2019)
Giorgiana Iancu Beloescu
Dor
(2019)
Loredana Ianovici
Formarea Universului
(2019)
Adriana Ilin-Tomici
Isus, Apa vieții
(2019)
Sorin Iosub
Sutana morții
(2019)
Gabriel Kelemen
Arhechip
(2019)
Ștefan Kelemen
Pasărea Phonix
(2019)
Cristina Lazăr
Second live
(2019)
Adriana Lucaciu
Joc
(2019)
Mădălin Marienuț
Pixel
(2019)


Premiul "Gabriel Popa"
Matei Gașpar
Alfabet
(2019)
Diana Matiaș Popovici
Familia
(2019)
Rafael Matiaș
Laurul martirilor
(2019)
acrilic pe pânză
120x120 cm
Linda-Saskia Menczel
Agape
(2019)
Mihaela Meral Ahmed
Déjà vu 1
(2019)
Ioan Mercea
Toamna
(2019)


Premiul Agenției ULTRAMARIN
Dana Miclăuș-Mercea
Transformări
(2019)
Camil Mihăescu
Ad rozam per crucem
(2019)
Doina Mihăilescu
Grădină am vrut să fiu I-II-III
(2019)
Smaranda Sabina Moldovan
Obiect nr. 25
(2019)
Angelica Montresor Chici
Timpul ceaiului cu miere
(2019)
Mihai Moroz
Untitled
(2019)
Hedy M-Kiss
O lume a contrastelor
(2019)
Ecaterina Neagu
Intermezzo
(2019)
Sorin Nicodim
Coloană pentru Ion 3
(2019)
Sorin Nicodim
Coloană pentru Ion 6
(2019)
Bogdan-Constantin Nueleanu
Anatomia unui gând
(2019)
bronz și inox sudate
71x47x30 cm
Iom Oprescu
Religua
(2019)
Daniela Oravițanu
Configurări spațiale
(2019)
Andreea Palade Flondor
Nor
(2019)
Andrei Părăușanu
Din seria recompunerilor
(2019)
Ion Perciun
Taina albastrului
(2019)
Filip-Adrian Petcu
Finger print of a Face
(2019)
Vasile Pintea
Compoziție
(2019)
Dumitru Popescu
Orga în pădurea de corali
(2019)
Lia Popescu
Robert Hammerstiel trece prin Vârșeț
(2019)
Adela Pop
Supremația zilei de Vineri
(2019)
Nicolae Prisac
Portret
(2019)
Ciprian Radovan
Harfa de iarbă
(2019)
Flora Răducan
Lumina pe Dunăre
(2019)
ulei pe pânză
60 x 80 cm
Constantin Răducan
Mănușa albă
(2019)
ulei pe pânză
80 x 80 cm
Ianăș Florin Răducu
Prada
(2019)
Silvia Râncu Trion
Altfel de spațiu
(2019)
Renée-Janette Renard
Micro-memorie. Tomnatic. Proba 7.10
(2019)
Eugenia Elena Riemschneider
Origami
(2019)
Mihai Rotaru
Tăvălugul morții
(2019)


Premiul pentru Tineret al Salonului


Premiul mare al Salonului "Primus inter pares"
Remus Rotaru
Strange Space
(2019)
Denis Săvescu
Andrada
(2019)
fotografie, carte, instalație
120x100 cm
Ecaterina Schiwago
Naufragiu
(2019)
Daniela Scurtulescu
Acanthus
(2019)
Sorin Scurtulescu
Lumina italiană
(2015-2019)
ulei pe pânză
100x205 cm
Elena Felicia Selejan
Arhiva VI-VII-VIII
(2019)
Valeriu Sepi
Supravietuire
(2019)
Alina-Ondine Slimovschi
Abandon
(2019)
Gloria Lucia Stana
Fior
(2019)
Sebastian Ștefănescu
Face too
(2019)
Valentina Ștefănescu
Portret de înger, Hartă
(2019)
Petrică Ștefan
Crossbreed
(2019)
Rodica Strugaru
Convergențe aleatorii II
(2019)
Sandra Suciu Chira
Simți.jpg
(2019)
Béla Szakáts
Fluieraș - din Ciclul ”Povești acvatice”
(2019)
Béla Tar
Caravana
(2019)
Mariana Țepes
Amorul sacru sau amorul profan
(2019)
Vică Tilă-Adorian
Orele anului
(2019)
Reghina-Maria Tîrnoneanu
Îngeri la sfat
(2019)
Caludiu Adrian Toma
Somnul Akrasiei
(2019)
Dan Iulian Toma
Refugiul 2
(2019)
Viorel Toma
Natură statică
(2019)
Edith Torony
Synthetic future
(2019)
acrilic și spray pe pânză
150 x 130 cm
Pavel Torony
Reminiscențe
(2019)
acryl pe pânză
80 x 90 cm
Lucia Trancotă Ősz
In memoriam - Timișoara '89.jpg
(2019)
Doru Tulcan
Autoportret
(2019)
Doru Tulcan
Suspendare
(2019)
Elena Minodora Tulcan
Sensul vieții
(2019)
Luigi Ştefan Varga
Litera inventată
(2019)
Luigi Ştefan Varga
Pomul de poveste
(2019)
Cristina Vlădilă
Aproape de pământ I
(2019)
Daniela-Areta Voștinar
Roșu 3
(2019)
computer graphic design
30 x 21 cm








2019- Salonul anual al artelor vizuale- Ediţia a 89-a



  Copyright © 2019
Uniunea Artiştilor Plastici din România - Filiala Timişoara

Uniunea Artistilor Plastici din România - Filiala Timşsoara
  Copyright © 2019
Timişoara Branch of the Fine Arts Union of România

Timişoara Branch of the Fine Arts Union of România