Imagine de la vernisajul expoziţiei tematice "IDENTITĂŢI TIMIŞENE/TIMIŞORENE".

Expoziţia tematică
"IDENTITĂŢI TIMIŞENE/TIMIŞORENE"

Expun 50 artişti plastici timişoreni printre care: Leon Vreme, Béla Szakáts, Octavian Maxim, Ciprian Radovan, Suzana Fântânariu-Baia, Viorel Toma, Daniela Corina Orăviţanu, Petru Galiş, Rodica Banciu Regep, Luigi Ştefan Varga, Eugen Barzu, Marcel Breilean, Rudolf Kocsis, Adriana Oancea, Maria Bana Jichiţa, Lucia Trancotă-Ősz, Hedy M-Kiss, Elena Felicia Selejan, Constantin Doroftei, Gheorghe Constantin Grangure, Elicondiu Iovan, Linda Saskia Menczel, Lucia Preda, Remus Irimescu, Victor Acatrinei, Oana Bolog-Bleich, Pavel Torony, Daniţa Petrov-Cuzmanov.

Prezintă Ioan Iovan - critic de artă, prof.univ.dr. la Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Artă, vicepreşedinte al Uniunii Artiştilor Plastici din România - Filiala Timişoara,

Galeria "Helios" din Timişoara,
vernisaj: Joi 25 iulie 2013, ora 1800.
Expoziţia va rămâne deschisă până în data de 07 august 2013.

În imagine în prim plan (d.s.l.dr.):

• Ioan Szekernyés - istoric şi critic de artă, preşedinte al Uniunii Artiştilor Plastici din România - Filiala Timişoara.
  • Ioan Iovan - critic de artă, prof.univ.dr. la Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Artă, vicepreşedinte al Uniunii Artiştilor Plastici din România - Filiala Timişoara.
  • Nicolae Robu - prof.univ.dr.ing,, primarul municipiului Timişoara.

Invitaţie/Comunicat UAPT